رفتار شناسی گربه، علت جویدن ناخن در گربه و روش کوتاه کردن ناخن گربه

رفتار شناسی گربه، علت جویدن ناخن در گربه و روش کوتاه کردن ناخن گربه

رفتار شناسی گربه

گربه ها آداب زیادی برای نظافت خود دارند آن ها هنگام نظافت خود ابتدا پنجه های جلو را از بالا به پایین میلیسند سپس گوش ها،دم و پنجه های عقب خود را به این ترتیب تمیز میکنند. بزاق دهان آن ها دارای ماده ای ضد باکتری و ضد عفونی کننده است.
گربه ها از ناخن های خود برای خاراندن و کندن چیزهای سخت استفاده میکنند که این کار باعث میشود پوسته ی فعلی روی ناخن آن ها کنده شده و پوسته جدیدی خود به خود جایگزین آن شود بعضی گربه ها این پوسته را میجوند تا زود تر کنده شود.
گربه ها هم مانند بعضی انسان ها میتوانند عادت بد ناخن جویدن را پیش بگیرند اما دلیل روشنی برای این کار آن ها وجود ندارد جویدن ناخن در گربه به این صورت است که هنگام نظافت پنجه ها گربه ناخن های خود را در آورده و شروع به جویدن آن ها میکند بعضی گربه ها اصلا برخی کم و یا برخی به صورت مداوم ناخن میجوند.

علت جویدن ناخن در گربه ها

شخصیت مضطرب به همراه شرایط استرس زا یا اضطراب آور برابر است با رفتار غیر معمول ( تغییر رفتار عادی به یک رفتار به ظاهر بی ربط که متناوبا تکرار می شود و منجر به بروز رفتارهای بیفکرانه خواهد شد) سپس این رفتار در وجود گربه ریشه دوانده و به عادت و یک نوع بازی تبدیل می شود و در این حالت باعث ایجاد یک اختلال وسواسی خواهد شد مثل انسان که پشت چراغ قرمز اعصابش خرد میشود و دوست دارد از چراغ قرمز رد شود و شروع به دندان قروچه میکند گربه هم ممکن است از چیزی اعصابش خرد شده و شروع به جویدن ناخن هایش بکند.
تنها راه حل خرید اسکراچر و کوتاه کردن مداوم ناخن های آن هاست امیدوارم که گربه های شما هیچ وقت ناخن های خود را نجود.

روش کوتاه کردن ناخن گربه

ابتدا حیوان را محکم در آغوش گرفته و با انگشتان تان کفه پنجه گربه را فشار دهید تا ناخنها بیرون آیند. ناخن گربه معمولا شیشه ای است و به راحتی می توان قسمت صورتی آن را تشخیص داد این قسمت شامل رگهای خونی و عصب است در نتیجه بریدن آن باعث خونریزی و درد شدید می شود قسمت شیشه ای ناخن بافت مرده است در نتیجه بریدن آن بدون درد است. برای کوتاه کردن ناخن می توانید از قیچی های خیلی تیز یا ناخنگیرهای مخصوص استفاده کرد.
بعد از گرفتن ناخنها قسمت کوتاه شده ناصاف و حالت رشته رشته به خود می گیرد که گربه، خود با کشیدن ناخنها به سطوح زبر آنها را سوهان می زند. برای جلوگیری از آسیب دیدن وسایل منزل میتوانید قطعه ای موکت را روی تخته ای نسب کرده در اختیار گربه قرار دهید البته این وسیله در بازار نیز موجود است.

تلگرام پشتیبانی